Tazminat Davası Nedir? Nasıl Açılır?

avukat

Bir kişinin haksız yere uğramış olduğu zararın karşılanması için açılan dava tazminat davası olarak bilinmektedir. Tazminat davasında kişi karşı taraftan tüm hak ve alacaklarını talep etme hakkına sahip bulunmaktadır. Tazminat davası genel olarak hukuka aykırı olacak bir şekilde herhangi bir kişinin sahip olduğu kişilik haklarına, vücut bütünlüğüne ve mal varlığına zarar verilmesi sonucu kişinin zor durumda kalmasına sebebiyet vermekten dolayı açılan bir dava türüdür. Tazminat davası açan kişi bu dava aracılığı ile zarara uğramış olduğu tüm alacaklarını alabilme hakkına sahip bulunmaktadır.

Tazminat davası açarken bir avukattan destek almak her zaman için daha başarılı sonuçlara olanak sağlayacaktır. Tazminat davasında avukat tüm dava sürecini profesyonel bir şekilde yönetmekte ve zor durumda kalan müvekkilinin tüm haklarını en doğru şekilde savunarak gereken çalışmayı sağlamaktadır. Tazminat davası açmak için talep konusunun belirtilmiş olduğu kanuna uygun bir dilekçe ile görevli ve yetkili bir mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir.


Tazminat Davası Neden Açılır?

Tazminat davası genel olarak maddi tazminat ve manevi tazminat şeklinde gerçekleşmektedir. Kişilik haklarına ve vücut bütünlüğüne verilen zarardan kaynaklı açılan tazminatlar manevi tazminatı kapsarken bunun yanı sıra telif hakkı, rekabet ve herhangi bir kaza sonucunda karşı tarafın malına zarar vererek değer kaybına sebep olunması gibi bir takım olaylar da maddi tazminat olarak incelenmektedir.

Tazminat davalarında zarar gören kişi zararının karşılanmasını talep etmekte ve karşı tarafta bu zararı karşılamak zorunda bulunmaktadır. Genel olarak taraflar arası oluşan uyuşmazlık ve anlaşmazlıklar tazminat davası açılmasının en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.


Tazminat Davası Ne Kadar Sürer?


Tazminat davası süreci genel olarak 2 yıl gibi bir süreci kapsamaktadır. Tazminat davasının sonuçlanma süreci genel olarak zararın ortaya çıkmasına neden olan olayın türüne göre değişim gösterebilmektedir. Asliye hukuk mahkemesi tarafından yürütülmekte olan tazminat davalarının sonuçlanma süreci yaklaşık olarak 2 yıl gibi bir süreci kapsamaktadır. Avukat davanın işleyiş sürecini yönetirken tüm detayları müvekkiline en ince ayrıntısına kadar aktarmaktadır.