Sınır Dışı Avukatı

avukat

Sınır Dışı Avukatı bir başka deyişle deport avukatı işinin herhangi bir nedenden dolayı sınır dışı edilmesi konusunda devreye girer.

Sınır Dışı Avukatı bir başka deyişle deport avukatı işinin herhangi bir nedenden dolayı sınır dışı edilmesi konusunda devreye girer. Sınır dışı edilecek kişi bu karar ile karşılaştıktan sonra sınır dışı avukatına giderek kendi hakkını savunabilir.

Sınır dışı edilecek kişi gerekli mercilere başvurarak işlemi kendi lehine çevirebilir. Bu konuda olası bütün ihtimallere karşı kendini hukuken daha iyi savunabilmek için sınır dışı avukatına danışabilir. İşini iyi bilen bir sınır dışı avukatı davayı vekilinin lehine çevirebilir.

Dava ne kadar kesin gibi gözükse de her zaman itiraz edilme hakkı vardır. Kişi hakkında çıkan karar eline geldiği günden itibaren ilk bir hafta içerisinde gerekli mercilere başvuru yapılması gerekir. Bu bir haftalık süre avukat yardımı ile uzatılıp kararı değiştirecek delil toplanmak için kullanılabilir.

Sınır Dışı Edilenler Nereye Gidiyor?

Sınır dışı edilenler nereye gidiyor sorusunun cevabı geri gönderme merkezleridir. Sınır dışı edilen kişi ülkeden uzaklaştırılıncaya kadar güvenli bir alanda tutulmak için geri gönderme merkezlerinde barındırılır. Geri gönderme merkezleri 7/24 hizmet verir.

Korunma yeme, içme, sağlık, telefon gibi temel ihtiyaçların karşılandığı bu yerde barındırılan kişiler en kısa zamanda kendi ellerine ya da kabul görülen bir başka ülkeye gönderilir.

Vizesi bitmiş ve hala ülkede kalan yabancılar çoğunlukla vize işlemlerini tamamlayana kadar ya da kendi memleketlerine gidene kadar bu merkezlerde beklerler.

Sınır Dışı Etme Kararına İtiraz Süresi

Sınır dışı etme kararına itiraz süresi 7 gündür. 7 gün içerisinde davaya karşı bir cevap verilmesi gerekir. Bununla birlikte ilk 15 gün içerisinde idari mahkemesine dava açılması gerekir. Bir süre zarfında eğer kişi dava açmazsa kararı kabul etmiş gibi görünüp itiraz hakkını kaybeder. Dolayısıyla ülkeden sınır dışı edilir.

Kanuna göre deport kararının iptali için dava açılırsa dava sonuçlanana kadar kişi ülkede kalmaya devam eder. Eğer kişi ülkece bir tehdit oluşturuyorsa ya da güvenlik konusunda ülkeye zarar verecek bir eylem söz konusuysa geri gönderme merkezinde davayı sürdürebilir.

Sınır Dışı Edilme Sebepleri

Sınır dışı edilme sebepleri genel olarak ülkenin huzurunu bozmak ve tehdit oluşturmak sınır dışı edilmek için yeterlidir. Türkiye giriş ve çıkış kurallarını ihlal eden kişiler de sınır dışı edilebilir.

Sahte asılsız belge kullanıp,  mazereti olmaksızın vizesi biten kişilerin hala ülkede kalmış olması da sınır dışı edilme sebepleri arasında yer alır. Kamu düzenini kamu güvenliğini ve kamu sağlığını tehdit eden nitelikler taşımak da sınır dışı edilmeye neden olur. Böyle bir durum olduğunda avukata başvurarak gerekli merciler başvurmak gerekir.

Kanuna göre ülkede bulunan yabancılar bazı nedenlerden dolayı kendi ülkelerine gidemediklerinde de sınır dışı edilme kararı çıkabilir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne  konu ile alakalı bir ifade verildiği takdirde sorun ortadan kalkabilir

Sınır dışı dilecek kişi Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir. Bir başka ihtimal ile doğrudan valilik tarafından karar işlem görür.

Türk Vatandaşı Sınır Dışı Edilebilir Mi?

Türk vatandaşı sınır dışı edilebilir mi diye merak edenlere evet yanıtı verilebilir. Kişi ülkenin huzurunu bozacak eylemlerde bulunuyorsa sınır dışı edilebilir. Terör örgütüne mensup olmak ve üyelerini desteklemek, çalışma izni olmadan çalışıp illegal yollardan para kazanmaya çalışmak, kadın ticareti yapmak, ülkede ikamet izninin iptali sonucu hala ülkede kalmak, sahte belge kullanmak ve sahte belge çıkartmaya çalışmak gibi konularda kişi türk vatandaşı olsa bile sınır dışı edilebilir.