Kiracı Tahliye Kararını Temyiz Ederse Ne Olur?

avukat

Kiracı tahliye kararına temyiz ederse ne olur? Gibi sorular gündemimize sık geliyor. Bu durumda kiracının tahliye kararını temyiz etmesi durumunda karar kendiliğinden durmaz, kiraya veren bu durumda da taşınmazı isteyecektir.

Bazen kiraya veren kişi ve kiracı arasında anlaşmazlıklar çıkabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için günümüzde kira sözleşmesi yapılması zorunlu hale getirildi. Fakat ayrıntılı ve sözleşmeye uymayan kiracı ve kiraya veren kişiler bazen mahkemelik olabiliyor. Ya da kiraya veren kişinin eve, ofise veya iş yerine ihtiyaç duyma doğrultusunda taşınmazı boşaltması isteniyor. Bu durumda kiracı tahliye davası açılır..

Dava açılması sonucunda eğer belirtilen tahliye tarihinde kiracı evi boşaltmaz ise durum icra takibine de girer. Bu durumda tahliye kararını icra edebilmek için mahkeme tarafından alınan kararın kiracıya tebliğ ve tefhiminden sonra 10 gün geçmesi beklenmesi gerekir. Kanunun verdiği bu 10 gün süre doğrultusunda taşınmaz tahliye edilmez ise kiracı bu sefer taşınmazdan icra yolu ile tahliye edilme sürecine girer. Kiracı icra zoru ile çıkarılır.

Kiracı tahliye kararına temyiz ederse ne olur? Gibi sorular gündemimize sık geliyor. Bu durumda kiracının tahliye kararını temyiz etmesi durumunda karar kendiliğinden durmaz, kiraya veren bu durumda da taşınmazı isteyecektir.

Fakat kiracı bu süreç sonrasında 3 aylık kira bedelini teminat göstermesi üzerine icra kararının istinaf incelemesi sonrasına ertelenme durumu söz konusu olacaktır. Kiracının bu talebi istinaf mahkemesi tarafından haklı görülürse tahliye kararının icrası durması ve açılan tahliye davasının icrasının istinaf davası sonrasına bırakılması söz konusu olur.

6100 sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun 341. Maddesine göre istinaf yoluna başvurmak için ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Yukarıda belirtilen kanunun 345. Maddesine göre istinaf yoluna başvurma süreci ayrıntılı olarak belirtilir. Burada belirtilen sürece göre istinaf başvurmanın süresi 2 hafta sürmektedir. Bu süreç tarafların birinin başvurması ile başlar. İstinaf yoluna başvurmanın özel kanun hükümleri saklı bulunur. Belirtilen hüküm uyarınca kararın ilgili kişilere iletilmesinin üzerinden istinaf yoluna başvurmak için 2 hafta içinde başvuru yapmayan taraf hakkını kaybeder.

Yani kiracı tahliye kararına temyiz etse de tahliyeyi durdurmaz ama süreci uzatır. Süreç istinaf davasına dönüşerek bu sürecin bitmesi ve kararın alınması beklenir.

Esenyurt Avukat