İstanbul Ceza Avukatı

avukat

İstanbul Ceza Avukatı

İstanbul Ceza Avukatı kadromuz aracılığı ile yasal süreciniz uzman ve deneyimli avukatlarımız tarafından takip edilmektedir. Ceza avukatı, görülecek olan ceza davalarında kişinin özgürlüğünü yakından ilgilendiren en hassas sorunlar ile ilgilenmektedir. Ülkemizde avukatlık mesleği herhangi bir branşa ayrılmadığı için ayrıca bir ceza avukatı olarak ayrım yapılmamaktadır.

Bunun için avukatlık mesleğini icra eden herkesin, ceza davaları başta olmak üzere tüm davalara bakma hakları bulunmaktadır. Avukatlar her ne kadar branş olarak ayrılmıyor olsa da, uzmanlık alanları farklı olduğu için ceza avukatı olarak bilinmektedirler. İstanbul ceza avukatı kadromuz da tüm ceza davaları konularında uzmanlaşmışlardır.

 

Ceza Avukatı Nedir?

Ceza avukatı nedir ve ceza avukatlarının ilgilendiği dava konuları sıkça merak edilmektedir. Branş olarak hukuk sistemimizde davaların ve hukuk dallarının uzmanlığı ayırt edilmemektedir. Ancak ceza hukuku ve infazı dallarında daha fazla ilgilenen ve bu alanlarda uzmanlaşmış olan avukatlar toplumumuzda ceza avukatı olarak tanınmaktadırlar.

Ceza avukatları genel olarak, kanun tarafından ceza ve suç sayılan tüm konularda suçlu durumunda olan kişilerin savunmalarını yapar ve nasıl bir yol izleneceği yönünde müvekkillerini bilgilendirir.

 

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Ceza avukatı hangi davalara bakar ve dava konuları hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz. Suç olarak nitelendirilen tüm faaliyet ve davranışlar kanun tarafından belirlenmiştir. Bu durumların meydana gelmesi sonucunda ise, yaptırımlardan bahsedilmektedir. Ancak bu yaptırımların meydana gelmesi için, müştekilerin suç duyurusunda bulunması gerekmektedir.

Suç duyurusu ile birlikte başlayan soruşturma kapsamında ceza davaları görülmektedir. Ceza davaları asli ceza, sulh ve ağır ceza mahkemelerinde görülebilmektedir. Ceza davaların ile İstanbul ceza avukatı kadromuz ilgilenmektedir. Ceza avukatının ilgilendiği dava konuları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kasten adam öldürme suçu,
 • Yağma ve adam yaralama suçları,
 • Hileli iflas ve hile yapma suçları,
 • Tehdit, şantaj, hakaret suçları,
 • Rüşvetten dolayı işlenen suçlar ve zimmet suçları,
 • Taksirli adam öldürme ve ağır yaralama suçları,
 • Belgede sahtecilik ve irtikap suçları,
 • Cumhurbaşkanına fiili saldırı ve suikast suçları,
 • Yasama organına karşı işlenen suçlar,
 • Yabancı devlet aleyhine meydana gelen asker toplama suçları,
 • Askeri casusluk ve siyasal suçlar ile diğer kanun tarafından belirlene suç çeşitleri ceza davalarında görülmektedir.

 

Ceza Davalarında Avukat Zorunluluğu Var Mı?

Ceza davalarında avukat zorunluluğu var mı ve en önemli noktaları sizler için açıkladık. Ceza davalarında diğer dava ve yargılama türleri gibi avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bazı ceza davalarında müdafi olmadan herhangi bir yargılama yapılması, usule aykırı olarak kabul edilmektedir.

Bu gibi bir davanın görülmesi durumunda ise, mutlaka bir ceza avukatının bulunması gerekmektedir. İstanbul ceza avukatı ekibimiz ile sizler de iletişime geçerek dava türleri ve detayları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Avukat yardımından her zaman sanık veya şüpheli yararlanmaktadır. Ancak koşulların uygun olmaması durumunda, kişi avukat yardımından da yararlanabilir. Bu durumda ise, avukat görevlendirme işlemi ilgili Baro tarafından gerçekleşmektedir.

 

Ceza Avukatı Aynı Davada En Fazla Kaç Kişiyi Savunabilir?

Ceza avukatı aynı davada en fazla kaç kişiyi savunabilir ve ceza avukatlarının görev süreleri sıklıkla merak edilmektedir. İstanbul ceza avukatı ekibimiz, söz konusu olan tüm ceza ve ağır ceza davalarında deneyimli ve uzman olarak müvekkillerine hizmet vermektedir. Ceza avukatları görülecek olan davada sadece tek bir kişiyi değil, birden fazla kişiyi de savunabilmektedir.

Bunun için ceza davalarında avukatın savunduğu kişi sayısının herhangi bir öneminin olmadığını söylemek mümkündür. Ancak avukatlık meslek etiği gerekçesi ile kişi sayısı önemli olmasa da, avukatın savunduğu kişinin haklarına zarar verecek şekilde davranmamasına dikkat edilmelidir. Menfaat çelişkisi olarak isimlendirilen bu durumda ise, avukat müvekkillerinden sadece bir tanesini savunmayı da tercih edebilmektedir.

Diğer pek çok dava türünde olduğu gibi, ceza davalarında da davanın kararının kesinleşmesi ile birlikte avukatın da görevi son bulmaktadır. İstanbul ceza avukatı ise görülen davada kararın kesinleşmesini beklemeli ve bu süreç sona erene kadar mutlaka davayı yakından takip etmeli ve ilgilenmelidir.

Yerel mahkeme tarafından karar verildikten sonra ise, ceza davalarında Yargıtay süreci de başlamaktadır. İstanbul ceza avukatı, Yargıtay süresini de takip etmeli ve netice alana kadar davada yer almalıdır.