İcra Davası Nedir, Ne Kadar Sürer?

avukat

İcra Davası Nedir?

Borçlu olan bir kişinin borcunu ödememesi ve tüm gerekli uyarılara rağmen borcunu ödememe konusunda ısrarlı davranarak alacaklı olan kişiyi bilinçli olarak zor duruma sokması sonucunda alacaklının borcunu almak için borçlu tarafa açmış olduğu dava icra davasıdır. İcra davasında alacaklı taraf haklarını kanuni yoldan tahsil etmek için başvuruda bulunmaktadır. İcra davalarında işleyiş süreci icra avukatı tarafından yönetilmektedir. İcra avukatının problemler karşısında çözüm odaklı olması ve işinde profesyonel olması davayı kazanabilme açısından büyük önem taşımaktadır. İcra avukatı davasını yönetmekte olduğu kişinin haklarını sonuna kadar korumakla görevlidir. Bunun yanı sıra haciz işleminin başlatılmasından itibaren alacağın tahsiline kadar olan tüm süreçte müvekkil ile sürekli olarak iletişim kurarak dava ile ilgili her süreci detaylı olarak bilgilendirmektedir. İcra davası avukatı her türlü alacakların takibini sağlayabilmekte ve borçlu kişinin mal varlığına haciz koydurarak satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi işlemleri ile ilgilenmektedir.

 

İcra Davası Avukatı

İcra davası avukatı icra davasının açılışından itibaren sonuçlanmasına kadar tüm süreçte dava yönetimi ve dava takip işlemlerini üstlenerek alacaklı olan kişinin haklarını savunmakla görevlidir. İcra davası avukatı alacaklı kişinin talebi doğrultusunda icra ve iflas müdürlükleri aracılığı ile borç olan kişinin üzerine olan tüm taşınır ve taşınmaz mallarını tespit etmekle ve borcun tahsil edilebilmesi için gerekli olan tüm işlemlerin takip ve yönetimini yapmakla yükümlüdür. İcra davası avukat eşliğinde yürütülmelidir. Avukat tüm detayları en ince ayrıntısına kadar araştırarak borcun en kısa sürede tahsil edilebilmesi için gereken tüm çalışmayı sağlamaktadır. İcra davası avukatı ilk etapta borçlu ile iletişim kurmaya çalışarak alacağı tahsil etmeye çalışmaktadır. Ancak borçlu kişi borcunu ödememe konusunda ısrarlı davranmaya devam ederse avukat icra müdürlüğü aracılığı ile icra işlemlerini başlatabilme hakkına sahip bulunmaktadır.

 

İcra Davası Ne Kadar Sürer?

İcra davasının sonuçlanma süreci genel olarak tarafların anlaşmasına göre değişim gösterebilmektedir. Genel olarak icra davası açıldığında davanın açılması ve borçlu tarafa tebliğ edilmesi 10 gün gibi bir süreci kapsamaktadır. İcra davasının açılış süreci 10 gün içerisinde gerçekleşmektedir.