Esenyurt Geri Gönderme Merkezi Avukat

avukat

Esenyurt Geri Gönderme Merkezi Avukat

Esenyurt Geri Gönderme Merkezi Avukat sınır dışı edilecek kişilerin haklarını savunur. Başka bir deyişle ülkeyi tehdit eden kişilere uzaklaştırma kararına karşı red kararı çıkması için uğraşır. Esenyurt Geri Gönderme Merkezi Avukat konusunda oldukça gelişmiştir. Avukatların her biri birbirinden yetenekli ve özverilidir.

Geri gönderme merkezinde tutulacak kişiler genellikle vizesi biten yabancılar, ülkenin genel durumunu bozacak kişiler, terör örgütlerine karışmış ya da toplum sağlığını etkileyecek mallar satmış kişilerden oluşmaktadır.

Tutulan kişilere pek çok yardım yapılmaktadır. Orada tutulduğu süre zarfında temel ihtiyaçlarını giderebilecek alanlar mevcuttur. Ayrıca acil durumlarda hastaneye götürülme, yabancıların konsolosluklarla iletişim kurması gibi hizmetler bulunur.

Ayrıca geri gönderme merkezinde güvenlik en üst seviyededir. Bunun için jandarma ve özel güvenlik görevlileri görevlendirilmiştir. Hiç durmaksızın 7/24 çalışan bu görevliler merkezin iç huzurundan sorumludur.

Geri Gönderme Merkezinde Kaç Gün Tutulur?

Yabancılara yönelik izinin bitmesi dahilinde eğer kişinin gerekli bir mazereti yoksa geri gönderme Merkezi tarafından idari gözetim kararı ile tutulur.

Burada tutunma süresi maksimum 6 aydır. Bu süre dolmadan yabancı uyruklu kişi üyesine gönderilir. Ülkenin yapısını bozma eyleminde bulunmuş ağır suçlu kişilerde başka bir ülkeye gönderilir. Bu nedenle orada tutulan kişiler bir an önce ülkeden uzaklaştırılır.

Geri Gönderme Merkezi Ne Demek?

Bu merkezdeki bütün kişiler idare gözetim kararı ile sınır dışı edilir. Hakkında sınır dışı edilme kararı alınan bir kişi Suç Ceza Hakimliğine dilekçe göndererek karara itiraz edebilir.

Bu kişiler Esenyurt Geri Gönderme Merkezi Avukat ile birlikte bir itirazda bulunursa işlem kendi lehlerine dönebilir.

Sulh Ceza Hakimliği sınır dışı edilme kararını verdikten bir müddet sonra karsı savunma gelirse olayı inceler kişinin samimiyetini sorgular ve öyle karar verir.

Geri Gönderme Merkezi Hangi Kuruma Bağlı?

Esenyurt Geri Gönderme Merkezi Avukat sınır dışı edilme durumlarını İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığına arz ederek süreci başlatır. Bundan dolayı Türkiye’de  var olan 30 adet Geri Gönderme Merkezi İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığına bağlıdır denilebilir.

Bu merkez haftanın her günü hiç durmadan yabancı uyruklu kişileri sınır dışı eder. Ayrıca ülkesine ihanet etmiş kişilerinde bu merkezde yeri vardır. Geri Gönderme Merkezi ortalama olarak 20.000 kişilik kapasiteye sahiptir.

Geri Gönderme Merkezini Kim Denetler?

Geri gönderme merkezi her sene Genel Müdürlük, 3 senede bir bakanlık Teftiş kurulu Başkanlığınca denetlenir. Bu denetlemeler oldukça sıkıdır. Özellikle güvenlik konusunda üst düzey önlemler alınır. Merkezde güvenlik konusunda her daim mesai yapan jandarma ve özel güvenlik görevlileri vardır.

Geri Gönderme Merkezlerinden Nasıl Çıkartılır?

Esenyurt Geri Gönderme Merkezi Avukat ile bağlantı kurulduğunda kişinin lehine bir işlem yaparak haklarını savunur. Kişi sınır dışı kararına karşı avukatla birlikte ilgili mercilere dilekçe verebilir.