Esenyurt Boşanma Avukatı

avukat

Esenyurt Boşanma Avukatı - Anlaşmalı Boşanma Avukatı

Esenyurt Boşanma Avukatı- Anlaşmalı Boşanma Avukatı talepleriniz için hukuk ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Gerek çekişmeli boşanma davaları, gerekse anlaşmalı boşanma avukatı gereksinimlerinizde hukuki danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Boşanma ve aile hukuku kapsamında uzman olan avukatlarımız sayesinde, davalarınızdan en etkili sonucu alabilmek için profesyonel destek alabilirsiniz. Esenyurt boşanma avukatı, anlaşmalı boşanma avukatı hizmetlerimiz için hukuk büromuz ile iletişime geçerek randevu almanız yeterli olacaktır.

 

Anlaşmalı Boşanma Nedir?

Anlaşmalı boşanma nedir ve çekişmeli boşanmadan farkları sıklıkla merak edilmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları, ülkemizde de en çok görülen boşanma davaları türlerinden biridir. Çekişmeli boşanma davalarına kıyasla daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde evlilik birliğinin sonlanması için anlaşmalı boşanma davası açılmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davalarında her iki taraf da ortak bir karar alarak, evlilik birliğini sonlandırmak istemektedir. Ancak çekişmeli boşanma davasına göre, anlaşmalı boşanmalarda davalarını etkileyen etkenler konusunda da tarafların anlaşma sağlamış olmasına dikkat edilmektedir.

Nafaka, maddi ve manevi tazminat, çocuk veya çocukların velayeti, eşya paylaşımı ve diğer evlilik birliğini yakından ilgilendiren tüm faktörler ile ilgili tarafların bir anlaşma protokolü eşliğinde anlaşmış ve uzlaşmış olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı eşliğinde hazırlanan dava dilekçesi ve anlaşma protokolü ile birlikte ilgili mahkemeye başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Anlaşmalı boşana şartları Medeni Kanun kapsamında belirlenmiştir. Çekişmeli boşanma şartlarından, pek çok açıdan farklılık olduğunun altını çizmek gerekir. Esenyurt boşanma avukatı ekibimiz ile iletişime geçerek, anlaşmalı boşanma davanız için destek alabilir ve süreci daha yakından takip edebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • Mevcut süren evliliğin anlaşmalı boşanma davası ile bitmesini isteyen tarafların, en az bir yıl süre boyunca evli olarak kalmış olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davası açılması için ana şat minimum bir yıllık evli kalma şartıdır. Eğer süren evlilik bir yıldan daha az süredir devam ediyor ise, ancak taraflar boşanmak istiyorlarsa anlaşmalı boşanma davası açılamamaktadır.
  • Anlaşmalı boşanma avukatı nezdinde hazırlanacak olan protokole göre, tarafların sadece maddi konularda değil manevi konularda da bir uzlaşım içerisinde olması gerekmektedir. Anlaşılan ve uzlaşma sağlanan konuların ise, mutlaka protokol içerisinde yer alması beklenir. Boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma davası için en önemli şartlardan biridir.
  • Tarafların anlaşmalı boşanma davasına kesinlikle katılması gerekmektedir. Çünkü hakim, anlaşmalı açılan boşanma davasında her iki tarafı da dinlemek istemektedir. Ayrıca dava öncesinde hazırlanan protokolün içerisinde yer alan şartlar konusunda tarafların uzlaşma sağlayıp sağlamadıkları da hakim tarafından bizzat dinlenecektir. Bu belirtilen ve önceden hazırlanan şartların her iki taraf tarafından onaylanıp onaylanmadığının tespitinin hakim karşısında gerçekleşmektedir.

 

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer sorusunu kısaca sizler için açıklamak isteriz. Boşanma dava türleri sadece usul olarak değil birbiri ile kıyaslandığı zamanda süre olarak da birbirinden farklıdır. Çekişmeli boşanma davaları ile süre olarak kıyaslanan anlaşmalı boşanma davasının çok daha kısa sürede neticelendiğini söylemek mümkündür.

Genellikle hazırlanan protokol ve tarafların uzlaşma sağlamaları neticesinde anlaşmalı boşanma davaları birkaç gün içerisinde neticelenmektedir. Ancak yine de mahkemelerin yoğunluğu bu süreyi etkileyebilir. Anlaşmalı boşanma davalarının mümkün olan en kısa sürede neticelenmesi için ise, mutlaka protokolün uygun ve doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Bunun için ise mutlaka anlaşmalı boşanma avukatı ile birlikte çalışmak gerekmektedir. Bu sayede mahkemelerde işlerin kısa sürmesi için sürecin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlığında mutlaka uzman ve deneyimli bir avukat ile birlikte çalışması tavsiye edilir. Sizler de Esenyurt boşanma avukatı, anlaşmalı boşanma avukatı kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davalarının kilit noktası, taraflar arasında hazırlanan protokoldür. Bu protokol içerisinde, mutlaka tarafların uzlaşma sağladıkları tüm konular açıkça ve detaylı bir şekilde bahsedilmelidir.

Özellikle velayet, mal paylaşımı ve nafaka talebi gibi boşanma davalarının en önemli konularının dikkatle incelemesi gerekmektedir. Sadece konu başlıkları olarak değil, konuların detayları ve meblağlar da protokol içerisinde açık ve net olarak bahsedilmelidir. Anlaşmalı boşanma avukatı kadromuzu arayabilir ve randevunuzu alarak, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlığı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.