Yabancılar Hukuku Avukatı

avukat

Yabancılar Hukuku

Yabancılar Hukuku adından da anlaşıldığı üzere yabancı uyruklu kişileri ilgilendiren bir kanundur. Bu kanunun diğer adı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu olarak geçmektedir. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu,  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 4 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren bir kanundur. 11 Nisan 2013 tarihinde ilk olarak resmi gazete ile yayımlanmıştır. Başka bir değişle birde 6458 sayılı kanun olarak geçer.

Yabancılar için Türkiye’ye giriş ve çıkışları belli bir düzene oturtturmak için bu kanun oldukça önemlidir. Ayrıca Türkiye’den koruma talep eden yabancılara koruma sağlamaktadır. Bunun ile ilgili bütün usul ve esasları kapsayan bir hukuktur. Ayrıca Yabancılar Hukuku adı altında toplanan her bir kanun İç İşlerine bağlı olarak  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün altında toplanmıştır.

Bu kanun ve görevler toplam olarak 126 maddeden oluşmuştur. Türkiye’de var olan yabancılar hukukunun temel maddeleri işte böyle oluşmuştur.

 

Yabancılar Hukukunda Geçen 4658 Sayılı Kanun Nedir?
Vize alma zorunluluğu nitekim her yabancı için gereklidir. Yeni yasaya girecek olan ve pek çok yabancı uyruklu kişilerin dikkatini çeken Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Türkiye’ye giriş ve çıkışları kapsayan yeni hükümlülükleri anlatan bir kanundur.

Bu kapsamda vize alma zorunluluğu olacak ve eskiye nazaran daha fazla sıkı koruma tedbirleri alınacaktır.

 

Yabancılar İçin Uluslararası Koruma Statüsü Kimlere Verilir?
Türk Hukukunda yer alan bu madde, mülteci, ırk, din gibi diğer kişisel durumları olan kişilere verilir. Bununla birlikte siyasi düşünceleri nedeniyle ülkesinde barınamayan kimseleri ilgilendiren bir statüdür. Yaşama hakları tehlikeye giren bu kişilerin böyle bir hakkı vardır. Ayrıca bu haklarını sonuna kadar kullanabilirler.

Başka bir nokta da kendi ülkelerini terk etmiş olan veya şu anlık başka bir ülkeye sığınan kimseler bu hakkı talep eder.

 

Uluslararası Koruma Sağlanan Yabancılar
Yabancılar Hukuku adı altında toplanan koruma çeşitleri sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

 

Mülteci Durumu
Avrupa ülkelerinde yaşayan kişilerin başına gelen herhangi bir olaydan ötürü hayatı tehlikeye giren kişilerin sağladığı koruma statüsüdür. Din ırk gibi özel konularda kendini güvende hissetmeyen kişiler haklı sebepleri ile birlikte koruma talep ederek yaşamını garanti altına almış olur.

Mülteci statüsüyle Göç idaresine başvurduğunda ona verilecek kimlik çalışma izni yerine geçer. Bu kimlik ile ülkemizde çalışma hakları vardır.

 

Şartlı Mülteci Durumu
Avrupa ülkeleri dışında meydana gelen olaylarda kendi haklarını savunamayan ve yaşam kalitesi düşen kişiler için uygulanan statüdür. Hayatı özgürlüğü kısıtlanan bu kişiler başka bir ülkeye yerleşince ye kadar ülkemizde kalmasına izin verilir.

 

İkincil Koruma Durumu
Mülteci olup kendi ülkesine döndürüldüğünde;

İnfaz edilecek ise,
İşkence veya insanlık dışı, onur kırıcı olaylara maruz kalacak ise,
Uluslararası veya ülke genelinde silahlı çatışma veya şiddet olaylarında,
Bu ve bunun gibi durumlarda kişinin güvencesini korumak adına sağlanan durumdur.

Uluslararası Koruma Başvurusu Yapan Yabancılar
Uluslararası koruma başvurusu yapan ve onay alan yabancılar, onay aldığı günden yalnızca altı ay sonra çalışma izni başvurusu yapabilirler.