Sigorta Hukuku Avukatı

avukat

Sigorta Hukuku

Sigorta Hukuku pek çok kişinin dikkatini çeken bir konudur. Özellikle bu konu sigortacıları ilgilendirir. Sigortacının prim karşılığında kişinin parasal olarak zarara uğramasını engeller. Ayrıca oluşan zararın tazmin edilmesini ve daha pek çok konuda kişinin menfaatini koruyan sözleşmelerin mahkemece yürütüldüğü özel hukuk dalıdır.

 

Sigorta Hukuku Kaça Ayrılır?

Sigorta Hukuku genel olarak ikiye ayrılır. Bunlar can sigortası ve zarar sigortasıdır. Her türlü risk çeşitleri bu gruplara girer.  Bununla birlikte oluşan risk faktörlerinin her biri ayrı ayrı sonuçlar doğurur.

 

Sigorta Hukukunun Amacı Nedir?
Sigorta Hukukunun genel amacı iki tarafında birbirine olan sorumluluklarını baz alarak sürecin daha hızlı ve sağlıklı ilerlemesini sağlayan hukuk dalıdır. Pek çok kişi bu Sigorta Hukuku konusunu önemser.

 

Sigorta Hukuku Neye Bakar?
Sigortacı ve sigorta arasında hukuki işlemleri yapan ve düzenleyen bir daldır. Sigorta ve sigortacı arasında hukuki bir köprü görevi görür. Bunun yanı sıra sigortacı sigortalı kimsenin ödediği prim karşılı olarak rizikonun tazminini üstlenir.

 

Sigorta Hukuku Mahkemesi İçin Kişi Nereye Başvurmalı?
Sigorta davalarının neredeyse tamamında görevli mahkeme bulunmaz. İşlem için özellikle somut bir olay ise görevli mahkemelerce sürdürülür.    

Sigorta davası açmak isteyen kimse büyük bir ihtimalle görevli mahkemede işleme alınır. Sigorta davaları kendi konusuna göre ya çok uzun sürer yada çok kısa sürer. Davanın ne kadar uzun süreceğini belirleyen olgu dava esnasında karşı tarafın genel duruşudur.

Sigorta davası açmak kolaydır fakat hızla işleme alınması biraz zahmet ister. Bundan dolayı işinin ehli bir sigorta avukatı ile anlaşmak ve yola onunla devam etmek mühimdir.

 

Sigorta Hukukunda Hangi Hizmetler Vardır?
İki çeşit sigorta avukatı bulunur. Bunlar biri sigorta avukatı diğeri ise sigorta şirketi avukatıdır. Sigorta şirketi avukatı şirketin vekilliğini yapan bir kimsedir. Şirketin daha iyi yerlere gelmesi için çabalar ve sigorta konularında şirkete destek olur. Sigorta avukatı ise sigorta davalarının en ince detayına kadar inceler ve en etkili yöntemi bularak davaya olumlu bir yön verir.

 

Sigorta Avukatının Genel Görevleri Nelerdir?
Sigorta Hukuku haklarını bilen kimse hakkını savunmak için sigorta avukatına gidip gerekli mecralara dilekçe verir. Böylece istediği işlemi başlatmış olur. Normal avukatlar da bu davalara bakabilir. Fakat işinin ehli bir sigorta avukatı bu konuda daha iyi işler başardığı için dava için altın niteliğindedir. Bu avukat sigorta uyuşmazlıkları ve ikili arasında çıkan her türlü sorunu çözebilmek için oradadır. Kendini her türlü sorun oluşturabilecek durumlara karşı korur.

 

Sigorta avukatı sigorta sözleşmelerinde ki var olan maddelerden zarara uğramış kişi ve sigortacı arasında köprü görevi görür. Kişinin haklarının ve tazmin edilecek tutarın belirlenmesine yardımcı olur.

Bununla birlikte Sigorta işletmelerinin tüm çalışmalarını denetleyen Sigorta Hukuku, olası her türlü uyuşmazlığı hukuk gereğince kabul eder. Ve işleme sürer. Unutulmaması gereken nokta sigorta davalarından önce mutlaka işinin ehli bir  sigorta avukatına gitmektir. Böyle olduğunda yukarıda da belirtildiği gibi işlemin daha olumlu sonuçlanması mümkün hale gelir.