Gayrimenkul Hukuku Avukatı

avukat

Gayrimenkul Hukuku

Gayrimenkul Hukuku, pek çok gayrimenkul işlerinde yasalara göre işlem yapan bir daldır. Yasalarca ele alınan bir konunun doğru şekilde sonlandırılması için detaylı şekilde inceleme yapar. Gayrimenkul hukuku pek çok durumu kapsayan bir dal olduğundan bahsi geçen davalarda hep açık uçlu konular ele alınır.

Bu konuda bilinçli olmak için avukata girmek oldukça önemlidir. Pek çok avukatlık bürosunda bulunan işinin ehli gayrimenkul avukatı konuyu en ince detayına kadar inceler ve süreci doğru şekilde sonlandırır.

 

Gayrimenkul Hukuku Ne Anlama Gelir?
Medeni Hukuk çerçevesinde ele alınan gayrimenkul hukuku taşınmazlar üzerinde olan herhangi bir konuyu veya anlaşmazlığı sonlandırır. Gayrimenkul konularında pek çok sorun ortaya çıkmaktadır.

Bu hukuk birimi çeşitli sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. Kişiler arasında ortak çözüme koşan gayrimenkul hukuku bütün taşınmazları kapsamaktadır. Ayrıca gayrimenkul hukuk konuları genel olarak Asliye Hukuk mahkemelerinde görülür.

 

Gayrimenkul Hukuku Hangi Konuları Kapsar?

Gayrimenkul hukuku için genel bir bakıldığına pek çok konu ele alınır. Özellikle kira bedeli ve tespiti yada tahliye gibi konularda daha seri işler. Gayrimenkul Hukukunun kapsadığı diğer öncelikli durumları sırasıyla aşağıda belirtelim.

Tapu davaları konusu her türlü tapu işlemlerini kapsar. Kişi tapunun iptali veya tescili gibi konularda hukuka ters düşen herhangi bir durumu düzeltmek için dava açar. Ve gerekli çözümü bulmak için avukattan yardım alır.
İstihkak davaları da mevcut taşınmazın haksız ihlali gibi konuları ele alır. Genel olarak en hızlı işleyen davadır. Asliye mahkemelerinde açılan bu dava yerine göre bazen uzun da sürebilir.
İzale-i şüyu davası ise herhangi bir taşınmazda ortaklık söz konusu ise ortaklığın giderilmesi amacıyla açılan bir davadır. Kişi bu dava ile hakkı olan taşınmazları üzerine alır. Bu davalar genellikle Sulh Hukuk Mahkemelerinde görülür.
Bu dava türleri günümüzde sıklıkla kullanılır. Kişi bu davalara başvurarak hakkı olan yeri kendi üzerine geçirir ve işler.

 

Gayrimenkul Hukuku Avukatı Ne İş Yapar?
Gayrimenkul hukuki avukatı ile taşınmazlar üzerindeki haksal anlaşmazlıkların yerini sulh ve adalet geçer. Herhangi bir taşınmazda hakkı olan kişi gayrimenkul avukatına girerek hakkını savunur ve üzerine düşen payı hukuki olarak alır. Avukatlar bu konuda hukuksal yolları doğru şekilde ilerletir ve kişinin nihai hakkı olan taşınmazlara kavuşmasını sağlar.

Gayrimenkul hukukuna göre her kişi kendi payını istediği şekilde kullanabilir. Gayrimenkul konularında herkes kendi payını almak isteyeceğinden ortaya mevcut bir karmaşa çıkar. Bu karmaşalar gayrimenkul avukatı ile çözümlenirse daha iyi olur.

 

Başka Bir Yabancının Ülkemizde Mülk Sahibi Olması
Ülkemize gelip mülk satın almak isteyen yabancılar hukuki işlemlerini sürdürmek üzere avukata başvurur. Ortaya çıkan uyuşmazlık ve anlaşmazlıklar avukat yolu ile çözümlenir. Kira sözleşmesi satış sözleşmesi ve alım satım durumlarında hukuki süreci başlatan avukatlar, destek olup ilgili mecralara ulaşırlar.

 

Ülkemizde yabancı bir kişinin mülk sahibi olması o kadar kolay olmasa da işinin ehli bir avukat ile her türlü sorun çözümlenir.