Aile Hukuku Avukatı

avukat

Aile Hukuku

Aile Hukukunda Boşanma Davası

Aile Hukuku hukuki anlamda aileyi kapsayan bütün konular aile hukukunda yer alır. Genel olarak dahil olan evlenme koşulları, velayet ve evlat edinme durumları, nafaka veya yardım hakları gibi konular yer almaktadır.

Ayrıca maddi manevi tazminat davası da aile hukukunu kapsar. Bununla birlikte kadın ve çocuk haklarına aile hukukunda yer alır.

Kan bağı olmadan kurulan dostluk içinde oluşan çıkar çatışmaları ve dolandırıcılıklar Aile Hukuku konusudur. Ayrıca aynı evi paylaşan ev arkadaşları, evlilik dışı arkadaşlıklar, sevgililer gibi pek çok durum da aile hukukunu ilgilendirir.

Çocuk kaçırma ve istismarı, yapay döllenme, aile içinde olan her türlü şiddet, taşıyıcı annelik gibi konular uluslararası sözleşmede kadın hakları  bölümünde geçer.  

Aile hukukunda olan bütün davalar aile mahkemelerinde işlenir. Aile mahkemesi, aile hukuku adı altında işlem yapacak kişilerin evli veya çocuklu olup olmadığına dikkat eder.

 

Aile Hukukunda Bahsi Geçen Konular
Yukarıda belirtildiği gibi aileyi ilgilendiren olaylar aile mahkemelerinde görülür. Aile bireyin mahkemeye başvurarak kendi hakkını savunacağı konular aşağıda listelenmiştir.

Mal paylaşımı, evlilik öncesi sözleşmeler ve çiftler arası anlaşmalar,
Mal paylaşımı esnasında boşanma işlemleri ve katkı payı,
Boşanma davasında olan velayet işleri ve kesinleşen velayet değişimi davaları
Eşlerin evlilikte edindiği ortak mallar ve paylaşımı için yapılacak işlemler,
Soy adı ve akabinde soy bağı reddedişleri,
Hemen hemen boşanma davasında oluşan durumlar yukarıda belirtilmiştir. Kişi gerekli gördüğü davaları açabilir.

 

Boşanma Davası Hakkında Bilgi

Boşanmak isteyen bireylerin, aile bütünlüğü bozulan evliliklerini sonlandırmaya hakkı vardır.  Böylelikle ilgili mecralara giderek açılan dava kısa sürede sonuçlanır. Genel olarak bu boşanma davaları kulaktan dolma bilgiler ile açılmaktadır.  Bu bilgisizliği getirdiği maddi manevi hak kayıpları oldukça can sıkabilir. Bundan dolayı işinin ehli bir avukata başvurmak son derece önemlidir.

Sadece evlilik değil nişanlılık da evlilik için verilen söz anlamına geldiği için oldukça önemlidir.  Evlilik için öncelikli olarak genel şartlar oluşmalıdır. İlk şart evlenilecek kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Daha sonra yakın akraba olmaması ve kişilerin başka birisiyle evli olmaması gerekir. Evlilik için gereken tüm şartlar oluştuğunda kişiler artık evlenebilirler.

Evlilik sonrası şartlar belli olduğunda sıra nafaka işlemine gelir. Nafaka durumu genel olarak eşlerin gelir düzeyine göre belirlenir. Ayrıca kişilerin aldığı maaş direk olarak nafaka miktarına etki eder. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise boşanma işleminde yer olan kişilerin kendini savunacak delillerin olmasıdır.

 

Aile Hukukuna Göre Boşanma Davası Hakkında Bilgi

Aile Hukuku en çok boşanma işlemlerinde zorlanır. Bilindiği üzere evlenmek oldukça  kolay bir işlemdir. Fakat boşanmak o kadar kolay değildir.

Tarafların ikna edici nedenler ile mahkemeye başvurmaları esas olur. Geçerli bir neden ile başvuran herkes daha hızlı şekilde boşanır. Tek celsede boşanmak için en hızlı yöntem anlaşmalı boşanmaktır. Çiftler anlaşmalı boşandıktan sonra ilgili nüfus memurluğu veya kaymakamlığa giderek kayıtlarını sildirebilirler.

Diğer bir boşanma türü de çekişmeli boşanmaktır. Bu boşanma türü diğerine göre daha uzun sürmektedir.

Mahkemeye başvuran kişiler talep ettikleri doğrultuda mal paylaşımı yapabilirler. Bu karşı tarafın onayı ile olur. Ayrıca bu mal paylaşımları boşanma davasından sonra da görülürken kişiler tekrardan bu konu ile ilgili dava açabilirler.

Boşanma nedenleri genel ve özel olarak ikiye ayrılır. Eşler birlikte gidip dava açarlar. Yada eşlerden biri gidip davayı açar karşı eşte bu davayı kabul ettiğinde süreç başlar.

 

Boşanma Davası Kanunen Nasıl Açılır? | Eşlerden Biri Boşanmak İstenmiyorsa Süreç Nasıl İlerler?
Kişi boşanma davası avukatı ile ilgili mecralara dilekçe göndererek süreci başlatır. Ayrıca kişinin birde çocuğu varsa dilekçeye ayrı bir eklenti yapabilir.

Eşlerden sadece biri boşanmak istiyorsa dava çekişmeliye döner. Çekişmeli boşanmada şartlar karşılıklı kabul edildiğinde ancak sonuç belirlenir. Bu konuda mahkemeye gerekli delilleri sunmak oldukça önemlidir. Kararın daha çabuk sonuçlanmasını sağlar.

 

Ev Hanımları Çocuklarının Velayetini Kendi Üzerine Alabilir Mi?| Ev Hanımları Boşandıkları Eşten Nafaka Alabilir Mi?
Boşanma davasında kusuru olan eş boşanmakta olduğu eşe tazminat veya nafaka verebilir.  Ayrıca evlilik devam ederken tüm mal ve varlıklar ortak olarak paylaştırılır.

Çocukların velayeti de kişilerin karşılıklı anlaşması dahilinde nihai karara mahkeme tarafından ulaşılır. Velayet konusunda maddi durum oldukça önemlidir. Kimin maddi kurumu elverişli olursa velayeti alma hakkı biraz daha baskın olacaktır.

 

Çocuklar Adına Açılan Davalar

Türk Medeni Kanunu’nda 18 yaşını doldurmamış hiç kimse reşit kabul edilmez. Yasal temsilciler ve kayyımlar çocuk adına açılan davalarda iş görürler. Açılacak davada çocuk reşit değilse velisi onun adına dava açabilir. Ancak aile hukuku avukatı ile açılan davalarda vekalet gereklidir.

 

Nafaka Ödemeyen Eş Hangi Cezaları Alır?
Mahkemece verilen kararda nafaka veya diğer işlemler için karşı taraf ödeme yapmıyorsa icra takibi başlar. Bu süreç doğrultusunda hala ödeme yapılmazsa üstelik birde şikâyet edilirse gerekli cezalar verilir.