Taşınmazın Tahliyesi Kararı Nasıl Uygulanır?

avukat

Özellikle de kira bedelinin ödenmesi durumunda taşınmazın tahliyesi kararı alınır. Bu durumda 2 yol izlenir.

Kiraya verilmiş bir taşınmazın, kira borçlarından veya başka bir nedenle taşınmazın tahliyesi kararı nasıl uygulanır?

Özellikle de kira bedelinin ödenmesi durumunda taşınmazın tahliyesi kararı alınır. Bu durumda 2 yol izlenir.

  1. Kira bedeli ödenmeyen dönemler için ihtarda bulunulmalıdır.
  2. Ödenmeyen kira borçları için tahliye talep edilerek, icra takibi başlatmaktır.

Sözleşmeye göre 1 yıllık kira dönemi içinde kirasını ödemeyen kiracı 2 dönem boyunca kira ödemediyse bu 2 dönem için ayrı ayrı ihtarda bulunulmalıdır. Bu ihtarın resmi olması için noter doğrultusunda yapılması gerekir. Bu yol biraz uzun ve zahmetli olsa da ilerleyen süreçte sorun çıkmadan işinizi sonlandırmanıza yardımcı olur ve belgelendirilir.

Diğer bir taraftan ise ödenmeyen kira borçları nedeni ile tahliye kararı alınır. Sonrasında icra takibi başlatılmalıdır. Bu daha kolay ve garanti bir yoldur. Bu durumda borçlu taraf temerrüde düşünülerek tahliye edilmesi istenir.

Taşınmazın Tahliye Davası Nasıl Açılır?

Mal sahibi kiraya verdiği kişi tarafından kira ödenmemesi durumunda Türk Borçlar Kanunu ile birlikte İcra ve İflas Kanununa göre tahliye davası açma hakkına sahiptir. Bunun için kira bedelinin ödenmemesine dair ilamsız icra yolu açık bulunmaktadır.

Taşınmazın sahibi, kiracıya karşı Sulh Hukuk Mahkemesinde tahliye davası açabilir. Dava sonucunda, ilam icraya konulur. Sonrasında ise taşınmazın (ev, ofis, iş yeri) tahliyesi istenir. Eğer kira süreci bitmiş ise mal sahibi direkt olarak icra dairesi vasıtasıyla taşınmazın tahliyesini isteme hakkına sahiptir.

Taşınmazın (ev, ofis, iş yerinin) tahliye davası açmak için tahliye davalarına bakan uzman avukatlardan destek alarak hızlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İcra takibi başlatmak ve hukuki yolda doğru ilerlemek için gerekli çalışmaları en doğru şekilde işlenmesinde size destek olacaktır.