Sınır Dışı Etme Kararını Kim Verir?

avukat

Sınır dışı etme kararı sadece Göç İdaresi Genel Müdürlüğü talimatı ile ya da valilikler tarafından alınabilmekte ve kararın değerlendirme süresi en fazla 48 saat sürmektedir.

Sınır dışı etme işlemi birtakım sebeplere bağlı olarak yabancı ülke vatandaşının Türkiye’den gönderilmesi ve bu vatandaşın bir daha ülkeye asla girmemesi konusunda getirilen bir yasaktır. Sınır dışı etme kararı sadece Göç İdaresi Genel Müdürlüğü talimatı ile ya da valilikler tarafından alınabilmekte ve kararın değerlendirme süresi en fazla 48 saat sürmektedir. Sınır dışı edilen bir kişi kendi ülkesine ya da güvenli üçüncü bir ülkeye gönderilmektedir. Sınır dışı etme kararı genel olarak hukuka aykırı davranış, ülkeye giriş izinlerinde sahte belge kullanmak, çalışma izni olmadan ülkede çalışmak, ulusal güvenlik ve sağlık tehdidi oluşturması ve oturma izni olmadan ya da ikamet izni iptal edildiği halde ülkede yaşamak gibi bir takım kurallara bağlı olarak alınabilmektedir. İkamet izni uzatma başvuruları kabul edilmeyen kişilerin 10 gün içerisinde Türkiye’den kendi ülkelerine dönüş sağlamaları gerekmektedir.

Sınır Dışı Kararı Kaldırılabilir Mi?

Sınır dışı edilen kişiye durum tebliğ edildikten sonra ilgili kişi 15 gün gibi bir süre içerisinde idare mahkemesinde dava açarak sınır dışı kararını kaldırabilme hakkına sahip bulunmaktadır. 15 gün olarak belirlenmiş olan bu süre hak düşürücü süredir. Eğer sınır dışı edilen yabancı 15 gün süre içerisinde dava açmazsa bu hakkını kaybeder.  Yabancı bir kişinin ülkeden sınır dışı edilmesine engel olmak için 15 gün içerisinde dava açılması zorunludur. İdare mahkemesine açılan bu dava yabancı kişinin kendisi, yasal temsilcisi ve avukatı tarafından açılabilmektedir. Bunun yanı sıra yabancı kişi meşruhatlı vize alarak bu vize ile hakkında verilmiş olan sınır dışı süresi dolmadan ülkeye giriş yapabilme hakkına da sahip bulunmaktadır.

Sınır Dışı Edilen Kişi Ülkeye Tekrar Giriş Yapabilir Mi?

Sınır dışı edilme işlemi idari bir işlemdir ve direk valilik tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Sınır dışı edilen kişinin ülkeye tekrar giriş yapıp yapamayacağı sınır dışı edilme sebebine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bazı kişiler belirli bir süre sınırından sonra tekrar giriş yapabilirken bazı kişiler ise ülkeye bir daha asla giriş yapamama cezası alabilmektedir.