Kıdem Tazminatı Alan İşçi İşe İade Davası Açabilir Mi?

avukat

En çok merak edilen sorular arasında da kıdem tazminatı alan işçi işe iade davası açabilir mi oluyor. İşe iade davası açmak isteyen işçiye işten çıkarılmadan önce kıdem tazminatı ödemesi yapılmış olabilir

İşe İade davası işçi tarafından geçerli bir sebep olmadan işine son verilmesi halinde iş verene açılan dava talebidir. İşten çıkarılan her işçi işe iade davası açamaz. İşe iade davası açılabilmesi için işçinin geçerli bir nedeni olmadan işten çıkarılması gerekir.

En çok merak edilen sorular arasında da kıdem tazminatı alan işçi işe iade davası açabilir mi oluyor. İşe iade davası açmak isteyen işçiye işten çıkarılmadan önce kıdem tazminatı ödemesi yapılmış olabilir. Bu durumda işçinin geçerli bir neden olmadan işten çıkarılması halinde işe iade davası açma hakkı bulunur. İşe iade davası açmak isteyen fakat kıdem tazminatı ödemesi yapılan işçi işe iade davası açabilir. Fakat işçi işe iade davasını kazanma durumunda işçiye ödenecek olan tazminattan kıdem tazminatı miktarı mahsup edilir.

İşe İade Davasında Ne Kazanılır?

İşe iade davasında işçi ilk olarak işe iade hakkına sahip olur. Bununla birlikte 4 aylık ücret alma hakkına sahip olacaktır. Bunun haricinde işe iade davası kazanıldı ve işe başlatılmamış ise 4 veya 8 ay arasında işe başlatmama tazminatı alma hakkına sahip oluyor.

İşe İade Davası Kaybedilirse Ne Olur?

İşe iade davası açmış fakat kaybetmiş işçinin iş sözleşmesi iş veren tarafından haklı nedenlerden dolayı fesih edilmiş sayılır. Bu nedenle işçi işe iade davasını kazandığında alacağı 4 aylık ücretini alamaz. Aynı zamanda tekrar işe başlamaz.