Evlilikte Deport Kaldırma Nasıl Olur?

avukat

Evlilikte Deport Kaldırma Nasıl Olur?

Evlilikte Deport Kaldırma Nasıl Olur ve deport kaldırma ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgi almak için hukuk büromuz ile iletişime geçebilirsiniz. Deport edilme yabancı kişilerin Türkiye içerisnde herhangi bir çalışma izni olmadan çalışmaları durumunda söz konusu olmaktadır.

Ayrıca vize ihlali yapma, ülkenin sağlığını ve ulusal güvenliği tehlikeye atma, ahlaka ve topluma aykırı faaliyetlerde bulunma gibi durumların meydana gelmesinde de, Türkiye’de yaşayan yabancıların deport edilmesinden bahsedilmektedir. Deport kaldırma işlemi için, meşruhatlı vize almak koşulu ve dava yolu ile deport kaldırma şeklinde iki farklı yol ile gerçekleşebilmektedir.

Evlilikte Deport Kaldırma

Evlilikte deport kaldırma konusu ile ilgili hukuki bir destek almak için mutlaka avukat kadromuzdan yardım almalısınız. Deport edilme durumunun meydana gelmesi ile kişi veya kişilerin yurtdışına sınır dışı edilmesi söz konusu olmaktadır. Türkiye’ye süresiz veya belirli bir süre giriş yasağının konulması, deport cezasının bir sonucu olarak bilinmektedir.

Kişinin tekrar Türkiye’ye giriş yapabilmesi için ise konulan deport süresinin bitmiş olması gerekmektedir. Ancak kişiye konulan deport cezası süresinin bitmesini beklemeden de farklı yöntemler ile kişinin deport cezası kaldırılabilmektedir. Evlilikte deport kaldırma nasıl olur ve evlilikle deport kaldırma konularında bilgi almak için avukatlarımız ile iletişime geçebilir, hukuk büromuzu tercih edebilirsiniz.

Kimler Sınır Dışı Edilemez?

Kimler sınır dışı edilemez ve deport cezası verilmeyen durumlar sıkça merak edilmektedir. Yabancı kişileri ilgilendiren deport edilme durumunun meydana gelmesi için birbirinden farklı sebeplerin bulunması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda kişinin deport edilmesi mümkün olmamaktadır. Sınır dışı edilmeyecek ve deport edilmesi mümkün olunmayan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğer deport edilecek kişi gönderileceği ülkede ölüm veya işkence gibi hayati tehditler ile karşı karşıya kalacak ise, bu kişinin deport edilmesi durumu söz konusu olmamaktadır. Ancak konu ile ilgili gerçekçi olan emarelerin varlığı incelenmektedir.
  • Deport edilecek kişinin yaşlılığı, gebelik durumu veya seyahat etmesine engel olabilecek sağlık sorunları var ise, yine kişinin sınır dışı edilmesi mümkün olmamaktadır.
  • Yabancı kişi Türkiye’de sağlık sorunları sebebi ile tedavi görmeye devam ediyor ise, tedavi süreci içerisinde deport edilme işlemi yapılmamaktadır.
  • Kişinin insan ticareti, cinsel şiddet veya benzeri şekilde hem psikolojik hem de fiziksel şiddete maruz kalması sonucu tedavi görmesi durumunda da yabancı kişiler deport edilmemektedir.
  • Türkiye’de yaşayan ancak deport edilme durumu ile karşı karşıya kalan kişiler hakkında tüm kararlar kanunen belirlenmiştir. Ayrıca bu kişilerin deport edilme şartları da yine belirlidir. Bunun için mevcut olarak devam eden bir durumda şartların değişmesi de göz önünde bulundurularak, yabancı kişinin sabit yerde ikamet etmesi de beklenebilir.

Deport Kaldırma İşlemlerinde Avukatın Önemi

Deport kaldırma işlemlerinde avukatın önemi, süreç sırasında mağdur olmamak için dikkate alınması gereken bir konudur. Özellikle deport kararı kaldırma sürecinde, uzman ve deneyimli bir avukat ile birlikte çalışılması oldukça önemlidir.

İdari bir işlem olan deport kaldırma işleminde hukuka aykırı olan durumların göz önünde bulundurulması ve değerlendirilmesi için mutlaka bir avukat ile birlikte çalışılması gerekmektedir. Yabancı kişi veya kişilerin sınır dışı edilmeden önce, gidecekleri ülkede de mağdur olmamaları adına mutlaka hukuk büromuz ile iletişime geçmeli ve deneyimli avukatlarımız aracılığı ile süreci takip etmelisiniz.

Deport Kaldırma Davasında Zamanaşımı

Deport kaldırma davasında zamanaşımı, hak kaybı yaşamam adına dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Deport kaldırma için açılacak olan davanın zamanaşımı süresi ise 15 günde olarak belirlenmiştir. Deport edilecek olan kişinin kendisine bu kararın tebliğ edildiği tarihten itibaren, 15 gün içerisinde mutlaka iptal davası için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra hakkında deport kararı verilmiş olan kişinin de Türkiye’yi terk etmesi için en az 15 günlük bir süre tanınmaktadır. Bu süre zarfında deport edilecek olan kişi ülkeyi terk etmemiş ise, zorla hukuki prosedürler gerçekleşmektedir.

Deport kaldırma davası kadar önemli olan bir diğer konu da kişiye işlenen kodların iptal edilmesidir. Kişiye deport kararı ile birlikte işlenen kodların iptal edilmesi de sadece dava yolu ile gerçekleşmektedir. Bu konu ile ilgili ise belirlenmiş olan bir zamanaşımı süresi bulunmamaktadır.

 

Deport Avukatı için iletişime geçebilirsiniz.