Esenyurt Gayrimenkul Avukatı

avukat

Esenyurt Gayrimenkul Avukatı

Esenyurt Gayrimenkul Avukatı, taşınmazlar ile ilgili meydana gelen tüm anlaşmazlık ve uyuşmazlıklarda hukuki açıdan destek verir.  Gayrimenkul Hukuku, arazi, tarla, arsa ve konut gibi tüm taşınmazların niteliklerine sahip olan yapılaşmaları kapsayan düzenlemeleri içermektedir.

Gayrimenkul Hukuku’na ek olarak, aynı zamanda İmar Hukuku ve Toprak Koruma Kanunu gibi ek ve özel yasalar da taşınmazlar ile ilgili düzenlemeleri içermektedir. Esenyurt gayrimenkul avukatı kadromuz ile sizler de iletişime geçerek, taşınmazlar ve Gayrimenkule Hukuku’nu ilgilendiren tüm uyuşmazlıklar ile ilgili hukuki destek alabilirsiniz.

 

Gayrimenkul Avukatı Ne İş Yapar?

Gayrimenkul avukatı ne iş yapar ve avukatların taşınmazları ilgilendiren uyuşmazlıklar ile ilgili çözüm süreci sıkça merak edilmektedir. Esenyurt gayrimenkul avukatı kadromuz, gayrimenkulleri ilgilendiren tüm davaların takip edilmesi yanı sıra tarafların temsil edilmesi ve taşınmazların düzenlenmesi ile ilgili olan sözleşmelerin hazırlanmasında sizlere yardımcı olmaktadır. Gayrimenkul avukatının gerçekleştirmiş olduğu işler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Taşınmazların alınması ve satılması sırasında yapılacak olan tüm hukuki işlemler,
  • Tapuların tescil edilmesi ile ilgili olan hukuki sürecin takibi ve gerçekleştirilmesi,
  • Taşınmazlarda mevcut bulunan kiracıların tahliye edilmesi ile ilgili işlemler,
  • Kira sözleşmelerinin düzenlenmesi ve hazırlanması,
  • Tapu iptali davasının açılması ve takip edilmesi,
  • Tapu tescili davasının açılması ve takip edilmesi,
  • Gayrimenkul ve taşınmazların ortakları arasında meydana gelen uyuşmazlık ve anlaşmazlıkların hukuki süreç içerisinde çözüme kavuşturulması,
  • Yabancı kişilerin Türkiye’de taşınmaz ve mülk sahibi olması için yapılması gereken resmi işlemlerin takip edilmesi gibi işlemler, Esenyurt gayrimenkul avukatı kadromuzun gerçekleştirmiş olduğu işlerdendir.

 

Gayrimenkul Davasında Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Gayrimenkul davasında avukat tutmak zorunlu mu sorusu sıkça merak edilmektedir. Özellikle yürürlükte bulunan mevzuata göre, ceza davalarında sanığın avukat ile temsil edilmesinin gerekli görüldüğü davalar dışında herhangi bir avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bunun için gayrimenkul davalarında da herhangi bir avukat tutma zorunluluğu olmadığını söylemek gerekir. Bunun yanı sıra gayrimenkul davaları için her iki taraf da davalarını kendileri açabilirler ve takip edebilirler. Yine de Gayrimenkul Hukuku kapsamında değerlendirilen taşınmaz davalarında, hak ihlali yaşanmaması adına mutlaka bir avukat ile birlikte çalışması gerekmektedir.

Çünkü gayrimenkul davalarında teknik boyutlar ve usul hataları davaların seyrini önemli derecede etkilemektedir. Özellikle gayrimenkul davalarında usul hatalarından kaynaklı olarak pek çok davanın da kaybedildiğine dikkat çekmek gerekmektedir.

Gayrimenkul Hukuku dalında uzman ve deneyimli olan Esenyurt gayrimenkul avukatı kadromuz aracılığı ile sizler de davalarınızın takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca uzman bir avukat ile birlikte çalışmanız da dava süreci içerisinde yaşanabilecek usul veya diğer hataların da ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

 

Gayrimenkul Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Gayrimenkul avukatı hangi davalara bakar ve taşınmaz hukukunu ilgilendiren dava türleri hakkında sizleri bilgilendirmek isteriz. Esenyurt gayrimenkul avukatı, taşınmazları ilgilendiren tüm davaların yasal sürecini takip edebilir ve davalarda da direkt olarak rol üstlenebilirler.

Tapu avukatı olarak da bilinen Esenyurt gayrimenkul avukatı kadromuz ile sizler de iletişime geçebilir ve taşınmaz davalarınızda profesyonel bir hukuki destek alabilirsiniz.

 

Men-İ Müdahale Davası

Men-i müdahale davası, Gayrimenkul Hukuku kapsamında en çok görülen dava türlerinden biridir. Bu dava türünde konu olunan taşınmazın sahibinden izin alınmadan kullanımın bulunuyor olması gerekmektedir. Bu gibi bir durumun bulunması durumunda Esenyurt gayrimenkul avukatı ile görüşülerek men-i müdahale davasının açılması gerekmektedir.

 

İzale-İ Şuyu Davası

İzale-i Şuyu davası da gayrimenkul hukukunu yakından ilgilendiren en önemli dava türü olarak bilinmektedir. Dava konusunda bulunan taşınmaz üzerinde birden fazla ortak sahibi bulunuyor ve herhangi bir paylaşım yapılamıyor ise, izale-i şüyu davası açılmaktadır. Bu dava sonucunda ise ilgili taşınmaz ortaklar arasında paylaştırılabilmektedir.

 

Tapu İptali Ve Tescili Davaları

Tapu iptali ve tescili davaları taşınmazları ilgilendiren dava çeşitlerinden biri olmakla birlikte pek çok türü bulunmaktadır. Esenyurt gayrimenkul avukatı ile çalışmanız tapu iptali ve tescili davalarının seyri açısından oldukça önemlidir.

Özellikle ilgili mahkemeye tapu iptali ve tescili davasının açılma sürecinden itibaren, usullerin doğru bir şekilde yerine getirilmiş olması tarafların hak kaybı yaşamamaları açısından oldukça önemlidir. Esenyurt gayrimenkul avukatı kadromuz ile iletişime geçerek, diğer taşınmaz davaları hakkında da destek alabilirsiniz.