Dava Açıldıktan Kaç Gün Sonra Mahkeme Olur?

avukat

Dava açıldıktan kaç gün sonra mahkeme olur sorusunun yanıtı yoğunluğa göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle duruşma günleri değişkenlik gösterir.

Dava işlemleri başladıktan sonra mahkeme süresi mahkemenin yoğunluk seviyesine göre değişkenlik gösterir. Mahkeme duruşma süresi bilgileri en kısa sürede taraflara iletilir. Mahkeme tarafından iddianamenin kabulüne karar verilmesi duruşma günü belirtilir. Dava açıldıktan kaç gün sonra mahkeme olur sorusunun yanıtı yoğunluğa göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle duruşma günleri değişkenlik gösterir. En müsait zamanda duruşmanız öne alınabilir ya da uzama süresine girer.

Dava Açma İşlemlerindeki Süreç

Dava işlemlerini başlatmak için ilk önce dava dilekçesi oluşturmak gerekir. Dava dilekçesi mahkemeye uygun olarak hazırlanmalıdır. Sonrasında dava dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvurulmalı ve dilekçe verilmelidir. Hukuk dava dilekçesi tevzi bürosuna verilerek kayıt işlemleri başlatılmalıdır. Kayıt işlemleri gerçekleştirildikten sonra dava harç ve masrafları yetkili vezneye ödenir. Harç ve dava masrafları karşılandıktan sonra açmak istediğiniz davanın işlemleri tamamlanmış olup, dava süresi başlatılmıştır. Mahkeme tarafından iddianamenin kabul ediliş tarihinden sonra ilk duruşma günü belirlenerek, durulmada kesin bulunması gereken taraflara bildirilerek mahkemeye gelmeleri istenir.  Beyanın alınmasına yönelik bir karar alınmasıyla bir karar verilirse duruşma günü, saati yazılı olacak şekilde mahkemeye çağrıldığına dair bildirim gönderilir.