Çekişmeli Boşanma Davası Nedir? Ne Kadar Sürer?

avukat

Çekişmeli boşanma davasında iki tarafın sebepleri belirtip, delillerin ve şahitlerin toplanarak, kusursuz veya kusurlu olarak açtığı davalardır.

Boşanma davalarında çekişmeli boşanma tarafların en zorlu geçen davaları arasında yer alır. Anlaşmalı boşanmaya göre daha uzun sürer. Çekişmeli boşanma davasında iki tarafın sebepleri belirtip, delillerin ve şahitlerin toplanarak, kusursuz veya kusurlu olarak açtığı davalardır. Çekişmeli boşanma davası açabilmek için boşanmak isteğine bağlı bazı sebeplerin bulunması gerekir. Bu sebepler zina, fiziksel zarar verme, terk etme, yaşama kasıt, evliliğin sarsılması, haysiyetsiz yaşayış tarzı gibi sebeplerden dolayı çekişmeli boşanma davası açılabilir.

Çekişmeli boşanma davasında taraflardan biri boşanmak istiyor, fakat diğeri boşanmak istemiyorsa nafaka, tazminat ve velayet konusunda uzlaşmakta zorlanıyorlarsa bu konuda da çekişmeli boşanma davasına başvurulması gerekiyor.

Maddi konuda incelemeler yapıldıktan sonra çekişmeli boşanma davası yönlendirilir. Boşanma dilekçeleri incelenir. İncele sonrasında 7 gün içinde tensip zaptı hazırlanır. Ve iki tarafa dilekçeleri gönderilir. Adalet bakanı tarafından belirlenen süreç 300 gün olarak belirtilmiştir. Çekişmeli boşanma davası süreci karara itiraz edilmesi durumunda istinafa başvurulur. Başvurulduktan sonraki süreç 6 ay, Yargıtay’a başvurulduktan sonra ki süreç 1 sene olarak belirtilir. Boşanma davalarında avukat desteği almak sizin için hukuk yolunda ilerlerken yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma davasına göre daha uzun sürer. Çekişmeli boşanma davalarında dilekçeye verilen cevap, karşı taraftan gelecek dilekçe ile belli bir süreç geçer. Tebliğ gönderimi ve cevap süresi 44 gün olarak belirlenmektedir. Sonrasında mahkeme günü belirlenmesi, tensip saptı hazırlığı derken süreç 139 gün olarak belirlenmiş.

Yani çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer sorusunun cevabı ön inceleme süreci içerisinde tahkikat yapılmaz. Bu süre zarfında tanık ve delillerin toplanması ve listesi, bilirkişiye başvurmak gerekip, gerekmeyeceği incelenir. Ön incelemeler durulma tarihinin belirlenmesi için gerekli süre ve bu tarihlerin taraflara bildirilmesi süresi 2 ay olarak belirlenir.

Çekişmeli boşanma davaları genel olarak 8 ay ile 18 ay arasında değişkenlik gösterir. Yani ortalama olarak toplam 1.5 yıl kadar süren bir süreçtir. Bu süre sadece ilk derece olan aile mahkemesinde ki süreç için geçerlidir. Bu mahkemede tarafların başvurması ile istinaf aşamasına geçilir.

İstinaf davası bölge adliye mahkemeleri tarafından yürütülür. Bu mahkeme ise yaklaşık olarak 1 yıl kadar sürer. Boşanma davalarında istinaf mahkemesinin 2 yıl sonra dönmesi de olağan durumlar arasında yer alır. Mahkemelerin doluluğuna göre bu süreçte değişkenlik gösterir.

Çekişmeli Boşanma Davası Kaç Celse Sürer?

Çekişmeli boşanma davasında celse sayısı olarak baktığımızda 5-6 celse kadar sürmesi beklenir. Celse arasında ki geçen süreçler ise 3-4 ay kadar sürer. Bu nedenle çekişmeli boşanma davasında ortalama olarak süreç 1.5 yıl kadar sürmesi beklenir. Süreç kesin olarak verilemez.