Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

avukat

Boşanma davası sonuçlanma süreci anlaşmalı boşanma davalarında daha hızlı bir şekilde sonuçlanmakta, çekişmeli boşanma davalarında ise tarafların anlaşma süresine ve davanın işleyiş sürecine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir.

Boşanma davaları aile hukuk kapsamında ele alınmakta olan dava türüdür. Boşanma davasında yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Aile mahkemesinin olmadığı durumlarda ise davanın işleyiş süreci Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yapılarak sürdürülebilmektedir. Boşanma davalarında eşlerden birinin yerleşim yeri ya da eşlerin son 6 aydan beri birlikte ikamet ettikleri yerin mahkemesi davayı yürütebilmektedir.

Boşanma Davasını Hangi Taraf Açabilir?

Boşanma davalarında davayı kimin ya da hangi tarafın açtığı önemli değildir. Boşanma davasına taraflardan herhangi biri başvuruda bulunabilmektedir.  Boşanma davası açılabilmesi için taraflardan birisinin boşanma dilekçesini mahkemeye vermesi gerekir. Eğer taraflar anlaşmalı boşanma davası açmak isterse yine boşanma dilekçesinin mahkemeye verilmesi ve tarafların duruşma gününe kadar da anlaşmalı boşanma protokolünü imzalayarak mahkeme heyetine sunması zorunlu tutulmaktadır.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Boşanma davalarında davanın sonuçlanma süreci davanın türüne göre değişim gösterebilmektedir. Boşanma davası sonuçlanma süreci anlaşmalı boşanma davalarında daha hızlı bir şekilde sonuçlanmakta, çekişmeli boşanma davalarında ise tarafların anlaşma süresine ve davanın işleyiş sürecine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sona ermektedir ve davanın karara bağlanma süreci ise ortalama olarak 1 ay ile 4 ay arasında bir süreci kapsamaktadır. Çekişmeli boşanma davasında ise davanın sonuçlanma süreci davanın niteliğine değişim göstermektedir. Davanın işleyişine göre dava süresinde uzama ya da kısalma olabilmektedir.