Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

avukat

anlaşmalı boşanma. Adından da anlayacağınız gibi karşılıklı anlaşarak boşanma davası açmaya anlaşmalı boşanma davası adı verilir

Evliliği sonlandırırken iki türlü boşanma karşımıza çıkıyor. Biri çekişmeli boşanma diğeri ise anlaşmalı boşanma. Adından da anlayacağınız gibi karşılıklı anlaşarak boşanma davası açmaya anlaşmalı boşanma davası adı verilir. Çekişmeli boşanmaya göre daha kısa sürer. Karşılıklı boşanmak isteyen çiftler genelde anlaşmalı boşanma davası ile kısa sürede evliliklerini bitiriyor. Anlaşmalı boşanma davasına karar verirken nafaka, velayet, mal paylaşımı ve tazminat için uzlaşmış olunması gerekir. Bununla ilgili Türk Medeni Kanunu’nda 166. madde ve üçüncü fıkrasında anlaşmalı boşanma ile ilgili şartlar belirtilmiştir. Kanun maddesinde çocukların durumu ile ilgili ve mali konularla ilgili kabul edilmesi gereken şartlar vardır. Hazırlanacak olan ilgili protokol da şartlar kanunlara göre hazırlanmalıdır. Aksi durumda eşlerden bir tanesi kabul etmez ise hakim çifti boşamama kararı alır.

En kısa sürede boşanmak isteyenler anlaşmalı boşanma davası ile boşanmalıdır. Tek celse de, bir gün içinde sona erer. Bir kaç dakikalık duruşma sonucunda iki taraf anlaşması halinde sona erer. Çekişmeli boşanma uzun ve yıpratıcı süreçtir. Orada anlaşamama, velayet, mal, tazminat konularında anlaşmaya gidilmemesi halinde 1 buçuk yıldan fazla sürer. Peki anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Olur?

Evlilik hayatına son vermek isteyen iki tarafın oturup konuşarak veya avukat aracılığı ile anlaşarak ortak şekilde karar verip dava açmasıdır. Eşlerin anlaşmalı boşanma için yaptığı müzakere sırasında nafaka, velayet, mal paylaşımı ve tazminat konuları konuşulur, ortak karar alınır. Nafaka boşanmada önemli bir yere sahip olup, yoksulluk, çocuk için iştirak nafakası ödenecekse bunun miktarı, ödenmeye başlanacağı tarih detaylı olarak yazılması gerekir. Çocuk adına ödenecek nafakanın adı iştirak, kadın için ödenecek ise yoksulluk nafakası olarak belirtilir.

Boşanma davası protokolünde mali konularda mutlaka avukat eşliğinde yapılması gerekir. avukatsız olarak yapılan anlaşmalı boşanma davalarında ilerleyen zamanda hukuki kayıplara rastlanmaktadır. Eğer eşler anlaşma ve sözleşme ve dosya açma aşamasında bire bir katılmak istemiyorsa vekil yolu ile devam etmesi gerekir. Bunun için vekâletname çıkarılması önemlidir. Vekâletname çıkarmak için noter eşliğinde, vesikalık resimlerle yapılmalıdır.

Eğer ortada çocuk varsa çocuğun vekaletinin kimde kalacağı anlaşmalı protokol esnasında karar verilmesi gereken konular arasında yer alır. Vekalet hakkı almayan kişiye çocuk ile irtibat kurma günü hakkında karar alınmalıdır.

İki tarafın ayrı ayrı avukat tutma zorunluluğu bulunmaz. Güvenilir bir avukat ile anlaşma protokolü hazırlanabilir. Sonrasına mahkemeye sunulur. Anlaşmalı boşanma davası ücreti, masrafları da taraflar tarafından anlaşılarak protokole konu edilmesi gerekir. masraflar bir taraf tarafından ya da ortak paylaşılarak ödenebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davasının ne kadar süreceği en çok merak edilen konulara arasında yer alıyor. Sık sorulan sorular arasında da yer alan anlaşmalı boşanma gerekli evrakların hazır olması halinde başvurularak duruşma günü belirlenir. Mahkemenin yoğunluğuna göre 10 gün ile 1 ay arasında değişkenlik gösterebilir. Fakat anlaşmalı boşanma tek celse işlenerek sonuçlanan bir davadır. Eğer ortada bir kusur yoksa anlaşamama durumu yoksa anlaşmalı boşanma sık tercih edilenler arasında yer alır. Hem kısa sürmesi hem de tarafların yıpranmaması için anlaşmalı boşanma davası tercih edilmesi gereken boşanma seçeneklerindendir.