Alkollü Araç Kullanma Cezası

avukat

alkollü araç kullanma cezası olarak araç trafikten menedilebilmekte ve alkollü olarak araç kullanmakta olan sürücünün sürücü belgesine ise 6 ay süre el konularak ehliyetine ceza puanı yansıtılmaktadır.

Sürücülerin yasal sınır olarak belirlenmekte olan bir litre kanda 0.50 promil alkol tespit edilmesi durumunda alkollü araç kullanma cezası uygulanmaktadır. Karayolları Trafik Kanunu'na göre ilk defa alkollü bir şekilde araç kullanmanın cezası gelen güncellemeler ile birlikte 4064 tl olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra alkollü araç kullanma cezası olarak araç trafikten menedilebilmekte ve alkollü olarak araç kullanmakta olan sürücünün sürücü belgesine ise 6 ay süre el konularak ehliyetine ceza puanı yansıtılmaktadır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ehliyete El Koyma

Alkollü olarak araç kullanmanın cezası sadece para cezası ile kalmamakta aynı zamanda sürücü belgesine geçici olarak el koyma cezası da uygulanabilmektedir. Alkollü araç kullanma cezasında ehliyete el koyma süresi ilk defa promil sınırı üzerinde alkollü olarak araç kullanmakta olduğu tespit edilen sürücüler için 6 ay, İkinci defa promil sınırı üzerinde alkollü olarak araç kullanmakta olduğu tespit edilen sürücüler için 2 yıl, üçüncü defa promil sınırı üzerinde alkollü olarak araç kullanmakta olduğu tespit edilen sürücüler için ise 5 yıl  süre olarak belirlenmiştir.

Alkollü Araç Kullanmaktan El Konulan Ehliyeti Geri Almak

Alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulmakta olan sürücüler ceza süresi bitmeden ehliyetini geri alamamaktadır. Ancak belirtilen sürenin dolması durumunda idari para cezalarının ödeme dekontları ile birlikte ehliyetini geri alabilmektedir.