10 Yılı Dolduran Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?

avukat

10 yıldan fazla kiraya verdiği evinden kiracıyı çıkarma hakkına sahip olabilecek

Kiracı ve ev sahibi arasında ki ilişki uzun yıllar aynı evde oturunca kira sözleşmesi de uzuyor. Fakat uzun yıllar sonra kiracısını çıkarmak isteyen ev sahipleri nasıl evden çıkaracağı konusunda kararsızlık içinde kalıyor.

Uzun yıllar boyunca oturan kiracıyı çıkarmak isteyen ev sahipleri, kanunlarında kiracıdan yana olmasından dolayı ne yapacağını bilemiyor. Bu durumların ön görülmesi ile bu durumların önüne geçmek isteyen kanun koyucu ev sahiplerine de bir imkan tanıyor. 10 yıldan fazla kiraya verdiği evinden kiracıyı çıkarma hakkına sahip olabilecek. 10 yıldan fazla oturan kiracınızı çıkarmak istiyorsanız yazımızın devamını takip edebilirsiniz.

10 Yıllık Kiracının Tahliye İşlemi

Kiraya veren ev sahibi ile kiracı arasından bir sözleşme imzalanmaktadır. Belirli üreli veya süresiz olarak belirlenen kira sözleşmeleri mevcut bulunuyor. Belirli süreli konut veya iş yeri kiralarında sözleşme üzerinde belirtilen sürenin sona ermesi durumunda kiracıya kirayı sonlandırma imkanını tanınıyor. Fakat ev sahibi kira sözleşmesi bitimi durumunda buna güvenerek kirayı sonlandırma hakkına sahip olamıyor.

Bu durumda belirli süreli yapılan kira sözleşmelerinde kiracı, kira sözleşmesinin bitmesine en az 15 gün kala ev sahibine kiraya son vermek istediğini belirtmek zorunda. Aksi durumda bildirim yapılmazsa kira sözleşmesi 1 yıl daha uzamaktadır.

Kiacı bu durumu kullanarak çoğu zaman tek tarafın iradesi ile kirayı uzatarak rahat davranabiliyor. Fakat ev sahibi çıkartmak istediği zaman kanunlar geçerli bir sebep (birinci derece akrabanın eve ihtiyaç duyması halinde) istiyor. Fakat kiraya veren ev sahibine de bu durumda mağdur olmaması için bir hak tanınıyor.

Kiraya veren ev sahibi sözleşmelerde bu uzamalara bağlı olarak 10 yıllık uzama süresi sonrasında herhangi bir gerekçe gösterme gereği duymadan kiracıyı taşınmazdan çıkarma hakkına sahip olabiliyor.

10 Yıllık Kiracıyı Çıkartmak İçin Gerekli Şartlar

  • Kira sözleşmesi yapılma zamanından bu yana 10 yıllık uzama süresi bulunması gerekir.
  • Kiraya veren ev sahibi kiracıya 10 yıllık sürenin bitiminden en az 3 ay öncesinde kiracıya fesih bildirimi yapmalıdır.
  • 10 yıl bittikten sonra ev sahibi ile kiracı arasında yeni bir sözleşme yapılmamış olması gerekir.